HAKKIMIZDA

KÜRESEL DENGE DERNEĞİ

Küresel Derneği 5 Haziran 1995 tarihinde kurulmuştur. Kurum; merkezi Ankara’da bulunan; “doğal kaynakların sürdürülebilir gelişme prensipleri doğrultusunda; araştırma yapmak, korunmasına, geri kazanılmasına ve iyileştirilmesine çalışmak ve bu yönde yönetim planları oluşturmak, çevre alanında duyarlı ve bilinçli bir toplum yaratılmasına katkı sağlamak, sivil toplum kuruluşlarının rolünü güçlendirmek ve küresel sorumluluğu ülke koşullarımız dikkate alınarak paylaşmak” amacıyla faaliyetlerinin sürdüren gönüllü bir dernektir. Derneğin üyeleri çeşitli kesimlerden farklı konulardaki uzmanlık dallarında çalışan kişilerdir. Üye profili ve alanları; çevre, inşaat, jeoloji mühendisliği, doğa koruma politikaları ve yönetimi, kamu yönetimi ve yerel örgütlenme, iklim değişikliği, sürdürülebilir kalkınma, yeşil ekonomi, güneş enerjisi politikaları, biyoloji, arkeoloji, ekonomi, şehir ve bölge planlama, peyzaj mimarlığı, yenilenebilir enerji kaynakları, iletişim ve uluslararası ilişkiler, aktivist sivil katılım vb.dir. Derneğin etkin olarak yürüttüğü faaliyet alanları arasında çevre yönetimine katılım süreçlerinde, sivil toplum kuruluşlarının hakları – ödevleri ile projelere yönelik fon kaynakları konularında kapasite geliştirme ve bilgilendirmedir.

Derneğin amacı; STK’ların doğrudan yer aldığı çevre yönetimi uygulama süreçleri ve kamu yönetiminde sürdürülmekte olan reformlar kapsamında çevre ile ilgili yeni yaklaşımları ve uygulamaları ilgili kesimlere aktarmaktır. Küresel Denge Derneği Türkiye’de çevre yönetiminin gelişmesi yönündeki çalışmalara ve AB çevre uyumu süreçlerinde gerektiğinde yapıcı katkı sağlamaktadır. Bu bağlamda Dernek, çevre ile doğrudan ve dolaylı olarak ilgili yasal düzenlemelere yürütme ve yasama zeminlerinde görüşler sunmaktadır. Küresel Denge Derneği son dönemdeki çalışmalarını iklim değişikliği ile mücadele faaliyetlerine yöneltmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.